PREDMET JAVNEGA POZIVA
Predmet javnega poziva so nepovratne finančne spodbude občinam za naložbe v nakup okolju prijaznih novih vozil za izvajanje javnega prometa za prevoz potnikov in njihove prtljage ter za prevoz šolarjev.
Po tem javnem pozivu se šteje, da je vozilo okolju prijazno, če je:
- na električni pogon brez emisij CO2 na izpustu ali
- na vodik brez emisij CO2 na izpustu.
Za novo vozilo pa se šteje vozilo, ki ga bo občina kupila po oddaji vloge na ta javni poziv in bo prvič po proizvodnji registrirano v RS na njeno ime.
Nepovratna finančna spodbuda bo dodeljena za:
- nakup novih vozil kategorije M1 z vsaj osmimi sedeži poleg sedeža voznika (npr. kombi),
- nakup novih vozil kategorije M2,
- nakup novih vozil kategorije M3,
ki bodo namenjena izključno za javni prevoz potnikov (tudi otrok, mlajših od 12 let), namenjena širitvi linije (kot širitev šteje tudi večja frekvenca voženj v okviru obstoječe linije), vzpostavitvi novih linij javnega potniškega prometa ali šolskih prevozov, oziroma bodo na obstoječih linijah javnega prometa ali šolskih prevozih nadomestila obstoječa vozila emisijskega razreda EURO IV in nižje, namenjena javnemu prometu za prevoz potnikov in njihove prtljage ali šolskemu prevozu,.
Kategorije vozil so določene v Prilogi I Pravilnika o ugotavljanju skladnosti vozil (Uradni list RS, št. 105/09 in nasl.), skladno z Zakonom o motornih vozilih (Uradni list RS št. 75/17 in nasl., ZMV-1).
Nizkopodni mestni avtobusi, ki so predmet nepovratne finančne spodbude po tem javnem pozivu, morajo vsebovati klančino (rampo) za invalidske in otroške vozičke ter mehanizem za njihovo pritrditev, da je potnikom z zmanjšano zmožnostjo gibanja, uporabnikom invalidskega vozička in potnikom z otroškim vozičkom omogočen varen vstop, vožnja ter izstop iz avtobusa. Prostor za uporabnike invalidskih in otroških vozičkov mora biti ustrezno označen.
Vozila morajo biti opremljena z informacijsko opremo, ki je dostopna slepim, slabovidnim, gluhim in naglušnim osebam, skladno z določili Direktive (EU) 2019/882 o dostopnosti proizvodov in storitev ter s tehničnim standardom EN 301 549. Prikaz informacij mora izpolnjevati zahteve skladno z merili standarda WCAG 2.1 na ravni AA ali z novejšim standardom WCAG 2.2, če zagotavlja najmanj enakovredno raven dostopnosti, kot jo določa EN 301 549.
Opremljena morajo biti s tehnično opremo za gluhe in naglušne osebe, ki vključuje implementacijo vizualnih obvestil preko notranjih informacijskih zaslonov. Ti zasloni morajo jasno prikazovati informacije o trenutni lokaciji vozila, naslednjih postajah ter hkrati v tekstovni obliki prikazovati vsa glasovna obvestila.
Vozila morajo biti opremljena tudi s tehnično opremo za slepe in slabovidne osebe, in sicer:
- vsako vozilo mora biti opremljeno z zvočnim napovednikom postaj, ki samodejno napoveduje vsako naslednjo postajo nekaj minut pred prihodom, v slovenskem in angleškem jeziku,
- vozilo mora biti opremljeno z notranjimi opozorilnimi tablami, ki prikazujejo celoten načrt poti z vsemi postajališči ter jasno označujejo postajo, ki se ji vozilo približuje. Opozorilne table morajo biti izdelane na kontrastni podlagi z velikimi črkami, skladno z zahtevami standarda WCAG 2.1 na ravni AA ali standarda WCAG 2.2, da so berljive tudi slabovidnim potnikom,
- na zunanji strani vozila mora biti nameščena opozorilna tabla z visokim kontrastom, z velikimi črkami (skladno z zahtevami WCAG 2.1 na ravni AA ali standarda WCAG 2.2), odporna na vremenske vplive, ki prikazuje smer vožnje in večja postajališča na liniji,
- sedeži v vozilu morajo biti trajno in jasno označeni s številkami v Brajevi pisavi.
Vozila, ki bodo uporabljena izključno za šolski prevoz določene skupine uporabnikov in bodo izvajala prevoz kot posebni linijski ali posebni pogodbeni prevoz (v skladu z zakonodajo, ki ureja prevoz potnikov), ne štejejo za javni prevoz in zato niso zavezana k opremljenosti z informacijsko in komunikacijsko opremo, prilagojeno za slepe, slabovidne, gluhe in naglušne osebe.