Vsi vlagatelji, ki so se želeli prijaviti na enega od do sedaj objavljenih javnih pozivov, so morali izpolniti pogoje, definirane v Uredbi o pomoči za pospeševanje uvajanja energije iz obnovljivih virov, shranjevanja in toplote iz obnovljivih virov (Uradni list RS, št. 69/23 in 38/24 – EZ-2, v nadaljevanju: Uredba) in javnih pozivih JP-OVE-01, JP-OVE-02 in JP-OVE-03.
Prvega od javnih pozivov, JP-OVE-01, smo tako na Borzenu kot na MOPE javno večkrat napovedali že več mesecev pred njegovo objavo, s čimer so bili vsi zainteresirani vlagatelji o možnostih pridobitve finančnih sredstev obveščeni istočasno.
V družbi Borzen pri izvajanju vseh javnih pozivov in dodeljevanju sredstev upoštevamo vsa načela upravnega postopka in dodeljevanja pomoči. Vsi vlagatelji so obravnavani na enak način in po predpisanem postopku na podlagi objektivnih meril. Skladno z določili 21. člena Uredbe prejemnike pomoči tudi javno objavljamo.
Dodeljevanje pomoči poteka na podlagi prijav na javni poziv. Vloge skladno z določili Uredbe obravnava komisija, ki odloča o dodelitvi pomoči, sestavljajo pa jo strokovni sodelavci, zaposleni v družbi Borzen. Postopek zajema vsebinski pregled vloge glede na predloženo dokumentacijo in glede ustreznosti projekta, pregled s strani finančne ter pravne službe, skladno z določbami Uredbe, posameznega javnega poziva in določil Zakona o splošnem upravnem postopku.
Uredba in javni poziv določata pogoje za dodeljevanje pomoči, pri čemer mora biti ob izplačilu pomoči proizvodna naprava že priključena in mora delovati, kar se tudi preverja (navedeno pomeni, da je moralo podjetje celotni projekt že realizirati in pridobiti financiranje zanj). Pri tem se pomoč lahko izplača zgolj vlagatelju, ki predloži ustrezna dokazila (tudi deklaracijo in pogodbo o uporabi sistema, ki se morata glasiti na vlagatelja). Izplačilo morebitni tretji osebi, cesije terjatev in izplačila drugim pravnim osebam, ki se razlikujejo od vlagatelja, niso dopustni. Podjetja oz. vlagatelji pa se glede lastniške strukture in povezanosti obravnavajo kot celota, kar (lahko) vpliva na višino dodeljene pomoči, ki je omejena glede na velikost podjetja.
Vsak prijavitelj moral velikost podjetja opredeliti na podlagi Priloge 1 k Uredbi (EU) št. 651/2014 z dne 17. junija 2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (UL L št. 187 z dne 26. 6. 2014, str. 1), zadnjič spremenjeni z Uredbo Komisije (EU) 2021/1237 z dne 23. julija 2021 o spremembi Uredbe (EU) št. 651/2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (UL L št. 270 z dne 29. 7. 2021, str. 39). Svoji vlogi mora prijavitelji predložiti tudi izjavo o velikosti podjetja in izjavo o povezanih podjetjih (dostopni na spletni strani posameznega javnega poziva). Obe izjavi sta predmet preverjanja s strani komisije, ki v sklopu celotne lastniške strukture preverja tudi lastništvo podjetij v tujini.
Glede podjetij Sonce aron Lenart, Sonce Šentjur Lenart in Sonce Lenart I-VII pojasnjujemo:
Nobenemu od podjetij iz skupine Sonce, ki so oddala vloge na javni poziv za dodelitev sredstev za investicije v sončne elektrarne, do danes ni bilo izplačanih nobenih sredstev. Pogoj za izplačilo je delujoča naprava, ki je tudi priključena na omrežje. Pravilnost podatkov glede priklopa naprave na omrežje in inštalirane moči naprave na Borzenu preverjamo s pogodbo o uporabi sistema v kombinaciji z vpogledom v Centralni elektroenergetski portal Slovenije (CEEPS). Dodatno mora vlagatelj za delujočo napravo predložiti več dokazil, med drugim račun za postavitev naprave, izpis iz knjige osnovnih sredstev in deklaracijo naprave, ki jo podeli Agencija za energijo. Že ob oddaji vloge za pridobitev subvencije pa mora vlagatelj pridobiti soglasje za priključitev, ki ga podeli ELES.
Podjetja iz skupine Sonce so dosegla navzgor omejeno višino dodeljene pomoči že z velikostjo samih naprav, zato velikost podjetij ni imela vpliva na višino dodeljenih sredstev. Za sončne elektrarne je bila namreč določena omejitev pomoči pri 180 EUR/kW, kar je pri omenjenih podjetjih pomenilo, da dodeljeni znesek ni presegel cca. 20 % intenzivnosti pomoči, kar je precej manj od omejitev glede na velikost podjetja.
Pri omenjenih podjetjih gre za projekte, ki si jih na Borzenu kot izvajalcu javnih pozivov za spodbujanje investicij v obnovljive vire energije in pospeševalcu zelenega prehoda naše države želimo od še več vlagateljev v obnovljive vire energije, saj gre v vseh primerih za večje naprave z visokim deležem lastnega odjema (kar pomeni neposredno proizvodnjo in porabo elektrike iz OVE na domačih tleh brez obremenjevanja omrežja, torej tudi manj stroškov za samo omrežje).
Glede poslovnega sodelovanja in osebnega poznanstva med direktorico Borzena Mojco Kert in direktorjem podjetij v skupin Sonce, Gregorjem Novakom, pa pojasnjujemo, da Mojca Kert Gregorja Novaka poslovno pozna, a osebno z njim ni sodelovala. Na Strokovnem posvetu: Energetski pregledi 023, ki je bil izveden 19. oktobra 2023 in ga omenja portal preiskovalno.si med govorci ni bilo ne direktorice Borzena Mojce Kert ne Gregorja Novaka, kar dokazujejo tako program kot fotografije z dogodka, objavljeni v arhivu dogodkov na portalu Trajnostna energija: Strokovni posvet: Izvajanje energetskih pregledov - Digitalizacija energetskih pregledov stavb in industrijskih procesov.